Međunarodni dan sestrinstva 2016

Medicinska škola u Rijeci i ove godine je mnogim aktivnostima obilježila Međunarodni dan sestrinstva koji se obilježava u cijelom svijetu. Datum je odabran prema datumu rođenja utemeljiteljice medicinskog sestrinstva Florence Nightingale koja je rođena 12. svibnja 1820. u Firenci. Osim doprinosa razvoju sestrinskog poziva zbog kojeg je poznata kao „dama sa svjetiljkom“, posebno smo vezani za nju jer je utemeljiteljica prve škole za medicinska sestre u Londonu 1860. godine.
Iako u svjetskim razmjerima naša škola nema tako daleku povijest, u Hrvatskim itekako ima. Medicinska škola u Rijeci iduće školske godine slavi svoju 70-tu godišnjicu obrazovanja medicinskih sestara pa smo za temu ovogodišnjeg Dana sestrinstva odabrali „Školovanje medicinskih sestara u gradu Rijeci“. Više pogledajte u foto-galeriji.

Obilježavanje ovog nama važnog datuma započeli smo edukativnim programom u šatoru na Trgu 128. brigade Hrvatske vojske od 09:00 do 12:00 tijekom kojeg su učenici u zanimanju medicinska sestra - medicinski tehničar opće njege i nastavnici stručnog skupa zdravstvene njege građanima besplatno mjerili krvni tlak i šećer u krvi te ih educirati o zdravlju i zdravlju usmjerenom ponašanju.
Program se nastavio u Gradskoj vijećnici u 17:00 sati Javnom tribinom na temu "Školovanje medicinskih sestara u Rijeci" na kojoj su sudjelovali nastavnici Medicinske škole u Rijeci i uzvanici.

- Ravnatelj Medicinske škole u Rijeci Alen Vukelić pozdravio je okupljene i u uvodnoj riječi naglasio važnost kvalitete obrazovanja medicinskih sestara.
- Profesorica Dragica Bobinac, pročelnica Zavoda za anatomiju pozdravila je skup ispred Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci.
- Pomoćnik ministra znanosti, obrazovanja i sporta, profesor Momir Karin također se obratio skupu s par riječi ispred ministarstva.
- Profesor povijesti Lobert Simičić iz Medicinske škole u Rijeci odveo nas je na putovanje kroz vrijeme i dao nam prikaz školovanja medicinskih sestara kroz povijest naše škole.

- Profesorica Danijela Malnar, prodekanica za nastavu Fakulteta zdravstvenih studija Sveučilišta u Rijeci i pročelnica Katedre za zdravstvenu njegu prikazala je povijest školovanja medicinskih sestara na studijima sestrinstva.
- Profesorica Saša Uljančić će održala je prezentaciju na temu „Medicinska škola u Rijeci- život u zajednici“ kroz koju je prikazala suradnju naših učenika s brojnim udrugama i ustanovama našeg grada i njihov volonterski i humanitarni rad.
- Profesorica hrvatskog jezika u Medicinskoj školi u Rijeci Danijela Đurić Perić, pripremila je literarne citate opisa uloge medicinske sestre koji je pročitala učenica V-2 razreda Tea Vrcelj.

Na kraju su učenici III-2 razreda na hrvatskom znakovnom jeziku izveli pjesmu grupe En face - Sve se mijenja.

Moderatori Javne tribine će bili su učenici V-1 i V-2 razreda, Nenad Hrvatin, Franka Grgurić i Martina Henc koji su ove i prošle školske godine proglašeni učenicima generacije.

objavio: Mirjana Lončar   datum: 12. 5. 2016.