19. ulična utrka "Homo si teć"

U nedjelju, 19. travnja 2015. održana je najmasovnija humanitarna ulična utrka 19. "Homo si teć" i 14. Riječki polumaraton. Na uličnoj utrci Homo si teć sudjelovalo je i 88 učenika Medicinske škole u Rijeci koje su pripremale profesorice tjelesne i zdravstvene kulture Melita Dolić i Vlasta Lovrić Maras. Na utrci je sudjelovalo i nekoliko naših kolega nastavnika. Sudjelovali su i učenici IV-4 razreda, programa fizioterapeutski tehničar koji su masirali polumaratonce i sve koji su sudjelovali u utrkama, a bila im je potrebna masaža. Učenike je vodila njihova nastavnica Gabrijela Švarcer, VFT, a masirali su Danijeka Katarinčić, Nina Miškulin, Azra Mahmutović, Vanna Rusijan, Lucija Rogić, Matija Pilepić i Marko Safić.

I-1 razred: Bruno Brkljačić, Dominik Diković, Antonio Babić, Anita Terzić, Nina Zaharija i njihova razrednica Marcella Vidmar
I-2 razred: Lamija Fišević i Gloria Kryk
I-3 razred: Lorena grgurić, Robert Vuk, Sara Maravić, Valentina Antonić, Ana Marija Tomac, Petra Mikulić, Michel Kovačević
I-4 razred: Mihaela Orešković i Manuel Bibić
I-5 razred: Edona Hoxa, Mihaela Dušek, Ronald Jurlina, Leonardo Ostojić, Kristin Pavletić
I-6 razred: Monika Dejanović, Andrea Radić, Natali Bijelić, Ada Okić, Karla Torić i njihova razrednica Maria Juretić
I-7 razred: Ema Komadina, Sabina Civić, Dona Frković, Nina Rizović, Rafaela Kučić, Ana Sakić, Sara Božić, Rebeka Rožman, Ida Vuković, Lana Šokota, Karla Mladnić
II-1 razred: Kristina Mrkalj, Dea Safić, Sarah Althea Valdino
II-2 razred: Andrea Dujmović, Adriana Bibić, Martina Levanić, Karla Štampalija, Elizabeta Kolar, Lorena Jakus
II-4 razred:manda Knežević
II-5 razred: Petra Mladenić, Nadia Vidas, Miroslava Jovanović, Marinela Mifka
III-3 razred: Valentina Tigani, Dora Steinhauser, Tea Marohnić
III-4 razred: Sanja Brentin, Luči Brkljača, Tea Hlača, Ella Ilak, Andrea Vaccaro, Emili Stenberger
III-5 razred: Antonio Šerić, Mia Krznarić, Vedrana Nefat, Enea Vlaše
III-6 razred: Marijana Lopac, martina Čabrijan, Maša Palčić, Doris Štimac, Marija Vučetić
III-7 razred: Carmen Gržančić, Anela Jahić, Petra Maras, Nicol Zorica
IV-3 razred: Ana Tibljaš i Sara Marinić
IV-4 razred: Natalia Kraljić, Azra Mahmutović, Nina Miškulin, Lucija Rogić, Matija Pilepić, Marko Safić, Vanna Rusijan, Daniela Katarinčić
IV-6 razred: Almajra Aldžić i Natalija Borković
IV-7 razred: Magdalena Čačić, Matea Šale, Magdalena Veseli

Rijeka trkača preplavila Grad koji teče. Plavetnilo neba i lagana burica na riječku su žilu kucavicu izmamili nekoliko tisuća građana, a utrke po prvi put na osebujan način sljubile more i kopno, Gat Karoline Riječke i Korzo. Ulice „očišćene“ od automobila, mnoštvo trkača svih uzrasta, profesionalaca i rekreativaca, gužva i pozitivni šušur na svakom koraku ... Sve u ritmu sporta, zabave, druženja, ali i humanosti.
U nedjelju, 19. travnja 2015. na 19. Homo si teć, najmasovnijoj uličnoj utrci u Hrvatskoj, sudjelovalo je oko osam tisuća građana, a uz polumaraton i štafetu održane su i utrke za djecu te osobe s invaliditetom. Središnja utrka građana, najmasovnija ulična utrka u Hrvatskoj, okupila je nekoliko tisuća građana, a s posebnim osmijehom stizalo se na cilj ispred Radio Rijeke. Neki su slavodobitno dizali ruke u vis, drugi primali čestitke... Jer i to je utrka čiju trasu po starom dobrom običaju valja barem prošetati.
Posebno dojmljiva bila je utrka gotovo više od tisuću djece školske i preškolske dobi i njihovih roditelja. Bila je to „najslađa utrka, spoj prve i treće generracije“, kako je to znakovito s pozornice primjetio voditelj Dražen Zima dok se zmija trkača užurbano kretala prema Gradskoj knjižnici.
Kenijac Joel Maina Mwangi obranio je naslov pobjednika riječkog polumaratona. Stazu dugu 21 kilometar, od Korza do Costabelle i natrag, pretrčao je za jedan sat, dvije minute i 58 sekundi, što je samo 11 sekundi sporije od njegovog prošlogodišnjeg pobjedničkog vremena. Ukupno je riječki polumaraton istrčalo 640 sudionika.
Posjećenost je nadmašila prošlogodišnju. Više od 14.000 ljudi bilo je dio riječkog Festivala sporta i rekreacije, koji je osim utrka nudio i zabavni te humanitarni sadržaj.
Iduće godine manifestacija Homo si teć obilježit će se čak dva jubileja – 15. riječki polumaraton i „okruglo“, 20. izdanje Festivala sporta i rekreacije.
Utrka "Homo si teć", održava se na Korzu i drugim ulicama i trgovima najužeg centra grada. Manifestacija ima i humanitarni karakter, jer su sudionici, kupovinom majica, darovali po pet kuna za djelovanje Socijalne samoposluge u Rijeci. (preuzeto iz Novog lista)

objavio: Mirjana Lončar   datum: 22. 4. 2015.