Međunarodni dan beskućnika

Obilježavajući Međunarodni dan beskućnika, 10. listopada, učenici IV-1, IV-2 i III-1 razreda, programa medicinska sestra - tehničar opće njege s profesoricama Sašom Uljančić i Marijom Bukvić posjetili su u petak, 10. listopada 2014. prihvatilište za beskućnike grada Rijeke "Oaza". Udruga Oaza osnovana je 2010. godine i od tada djeluje na području grada Rijeke kao organizacija koja se bori za ljudska prava, posebno beskućnika i socijalno ugroženih osoba. Tijekom posjeta upoznali smo se s radom Udruge, problemima beskućnika u našem gradu i nedovoljnim kapaciteima ove i sličnih ustanova. Iz razgovora s voditeljima i korsnicima, saznali smo da su njihovi najveći problemi vezani za nemogućnost zapošljavanja. Osiguran im je samo jedan kuhani obrok od strane pučke kuhinje tijekom dana, a vikendom dobivaju suhi obrok koji se sastoji od kruha i margarina, sirnog namaza i sl. Danas smo donirali nešto hrane, odjeće i higijenskih potrepština no to nije ni približno dovoljno. Pozivamo svih da se uključe u akciju povodom Dana Medicinske škole u Rijeci kako bi prikupili što više hrane, higijenskih potrepština, odjeće, obuće i posteljine za sve kojima je to nužno potrebno.

I ove godine, Hrvatska mreža za beskućnike u petak 10. listopada obilježava Svjetski dan beskućnika. Beskućništvo je iz dana u dan sve veći problem u Hrvatskoj. Obilježavanjem želimo ukazati na to, kao i senzibilizirati javnost za problematiku beskućnika, koji su još uvijek marginalizirani u našem društvu, poručili su. Na današnji dan organizacije iz čitavog svijeta, na različite načine provode aktivnosti senzibiliziranja javnosti za problematiku beskućništva. Članice Hrvatske mreže za beskućnike, krovne Nacionalne mreže koja okuplja gotovo sve organizacije iz Hrvatske koje se bave problematikom beskćništva, obilježit će današnji dan dvjema aktivnostima: u Vukovaru će se održati Okrugli stol "Prijatelji Vukovara", u prostorijama Civilnog centra Grada Vukovara u organizaciji udruge Prva inicijativa i partnerstvu Hrvatske mreže za beskućnike. Također, biti će održan Dan otvorenih vrata prihvatilišta i prenoćišta u Hrvatskoj. Biti će otvorena vrata prihvatilišta za sve zainteresirane građane, pojedince, institucije, donatore, volontere u vremenu od 08:00 do 20:00 sati, u Zagrebu, Varaždinu, Karlovcu, Puli, Rijeci i Splitu.

objavio: Mirjana Lončar   datum: 10. 10. 2014.